Blog

12 porad ułatwiających rozpoczęcie nauki Excela

Img-blog3
Excel

12 porad ułatwiających rozpoczęcie nauki Excela

Dzień dobry!

Dzisiejszy tekst jest moim powitaniem z Tobą. Bardzo się cieszę, że tutaj jesteś. Opowiem Ci o moich początkach “znajomości” z Excelem. Przedstawię 12 rad, które ułatwią Ci obcowanie z tym najpopularniejszym arkuszem kalkulacyjnym na świecie. Możesz pobrać dla siebie plik, w którym ułożysz swoją linię życia.

Dziwne excelowe początki
Moje pierwsze spotkanie z Excelem było baaardzo dawno temu.

Na początku wyobraź sobie 15-letnią dziewczynkę, która z ekscytacją, ale także z lekkim i przerażeniem wpatruje się w excelowe komórki i myśli sobie w duchu: “o, rety, to te wszystkie puste pola trzeba teraz zapełnić!? Jak, niby, mam to zrobić?” 🙂

Jeszcze w chwili gdy szłam do Technikum Handlowego myślałam, że Excela nie da się tak łatwo poskromić. Z drugiej strony intrygowały mnie jego możliwości, które dostrzegałam przy każdym użytkowaniu. Po edukacji w technikum i turystycznych studiach (o nich opowiem innym razem) przyszedł dla mnie czas rozpoczęcia pracy zawodowej.

Z Excelem za pan brat
Należę do tego pokolenia, które bardzo często zmieniało pracę. W przeciągu 15 lat zmieniałam zatrudnienie ośmiokrotnie. Niezależnie od funkcji i zadań jakie pełniłam, zawsze sięgałam po wsparcie Excela. To narzędzie pozwalało mi w najszybszy sposób „coś wymyślić”.

Dziś prowadzę własną firmę, która edukuje z programu Excel. W tym artykule chcę Ci przedstawić sposoby, dzięki którym polubisz ten program, a praca z Excelem będzie przyjemna. Każda z tych porad wynika z mojego osobistego doświadczenia i obserwacji. Zapraszam do lektury.

12 porad ułatwiających pracę w Excelu

 1. Pobierz program Excel na komputer
  Zainstaluj program Excel na swoim komputerze, tak aby zawsze był pod ręką. Nigdy nie wiesz, kiedy może Ci się przydać. Nigdy nie wiesz, czy ktoś nie przyśle Ci excelowego pliku i będziesz potrzebować zobaczyć co w nim jest. Unikniesz podenerwowania i od razu będziesz mogła go otworzyć .
 2. Pobaw się programem
  Excelowy plik można skopiować i spróbować pobawić się nim na zdublowanej kopii. Nic nie tracisz, zawsze skopiowany plik można usunąć i ponownie otworzyć oryginalny plik. Nawyk ten wiele mnie nauczył i do dziś mocno się przydaje.
 3. Wyobraź sobie, że latasz
  Podczas poruszania się po Excelu mocno ćwiczymy wyobraźnię. Możemy poruszać się po jego polach, jak po siatce geograficznej. Możliwości rozmieszczania treści w Excelu są ogromne.
 4. Pomyśl o swoich zainteresowaniach
  Podejrzewam, że masz fantastyczne pasje. W Excelu najbardziej spektakularne funkcjonalności odkryjesz przypadkiem, gdy będziesz w nim tworzyć projekty w ramach swoich zainteresowań. Jeśli lubisz czytać możesz spisać rejestr swoich książek, w którym podzielisz pozycje wg kategorii i policzysz ile masz wszystkich publikacji.
 5. Zobacz na starcie koniec
  Wizja to istotny element, tego, co chcemy stworzyć, zaprojektować i pokazać. Wielcy twórcy, podkreślają, że najważniejsze jest to, aby na początku zobaczyć wstępny efekt końcowy swoimi oczami wyobraźni.
 6. Pomyśl, co policzyć
  Cały świat jest zbudowany z liczb. Wiele badań, nawet w tych nie matematycznych dziedzinach, sięga po liczby. Dzięki nim łatwiej jest coś przedstawić i zaprezentować. Pomyśl, w jakie statystyki można ująć Twój projekt.
 7. Zaglądaj i czytaj
  Program Excel jest wyposażony we wspaniały przewodnik. Twórca Excela, firma Microsoft zadbała o to, aby użytkownik miał pod ręką wiele podpowiedzi. Zaglądaj do nich i czytaj.
 8. Zapisuj pomysły
  Wszystkie genialne pomysły pojawiają się dwukrotnie. Najpierw jako myśl w gąszczu wielu myśli, a później jako wykonane dzieło. Zapisanie pomysłów pozwoli optymalnie wzbogacić Ci projekt. Dzięki temu, że zapiszesz sobie różne pomysły, będziesz mogła wybrać z listy te najbardziej atrakcyjne.
 9. Rysuj i twórz mapy myśli
  Warto przed przystąpieniem do pracy w Excelu rozrysować sobie mapę myśli. Tego typu ćwiczenie pozwoli Ci sprawniej zorganizować sobie poszczególne zadania i będzie pomocne przy bardziej złożonych projektach.
 10. Odpocznij i wyśpij się
  Przy wieloetapowych projektach najlepszym wsparciem jest sen. Wszystkie ważne zadania udawało mi się wzbogacać podczas odpoczynku. Czy nie miałaś kiedyś takiej sytuacji, że zasypiałaś z problemem, a rano odkrywałaś rozwiązanie? Z Excelem jest tak samo.
 11. Postaw na wolność, jedź, na przykład, w góry
  Unikaj przepracowania. Nie od dziś wiadomo, że w życiu chodzi o balans. Coraz częściej wpadamy w wir zasługiwania, produktywności i pracy na okrągło. Natomiast prawdziwa siła pojawia się w nas, gdy stawiamy na odpoczynek, realizację swoich pasji i zdobywanie poczucia wolności.
 12. Nie czekaj na idealne warunki
  W wielu poradnikach z zakresu rozwoju osobistego przeczytasz, że nigdy nie ma idealnych warunków. Zawsze warto sięgać po marzenia z miejsca, w którym jesteś teraz.
 

Refleksja nad całym życiem
Ostatnio spojrzałam na moje życie z lotu ptaka. Naszła mnie pewna refleksja, podczas której pomyślałam, aby podzielić się z Tobą tym co zobaczyłam.

Jak wspominałam w jednej w powyższych rad, świat to liczby. Żyjemy w od narodzin do kresu naszych dni, a wiele dziedzin wokół nas determinują liczby.

Pokazany poniżej wykaz liczb to moja uproszczona linia życia. Z lewej strony wykresu byłam małym dzieckiem, z prawej strony jestem już 40 letnią kobietą. Przede mną kolejne lata mojego życia.

Spójrz poniżej na pomarańczowy obszar i zobacz jak długo przyjaźnię się z Excelem. To już 25 lat!

Na tę excelową przyjaźń z Excelem nakłada się żółty obszar – to moje 15 letnie doświadczenie zawodowe. Z takiej właśnie mieszanki powstała nowa firma, moja firma z moją osobistą misją. Misją, która niesie kobietom poczucie pewności i bezpieczeństwa poprzez zdobywanie excelowej wiedzy.

Liczebność lat naszego życia można przedstawić w takim Excelu, który może symbolizować linię naszego życia. Klikając na poniższy baner pobierz plik Excel i stwórz swój osobisty obraz.  Wystarczy, że na początku tej linii, w żółtym polu wstawisz swój rok urodzenia oraz dodasz swoje opisy i kolory.

 

Jak podoba Ci się taka linia życia? Budzi ona w Tobie odkrywcze refleksje? 
Pochwal się tym co Ci wyszło i podziel się swoimi myślami. Ciekawa jestem, czy też odnajdziesz coś ciekawego 😊

Co o tym myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.