Blog

Poznaj 9 mitów o nauce Excela, których wykreślenie usprawni Twoją pracę

Img-blog4
Kariera

Poznaj 9 mitów o nauce Excela, których wykreślenie usprawni Twoją pracę

Podczas 25 lat użytkowania Excela spotykałam się z wieloma fałszywymi mitami o tym programie. Zarówno u mnie jak i u wielu innych użytkowników pojawiały się strach, bezradność i pesymistyczne myślenie. Dziś podpowiem Ci jak to zrobić, aby czuć lekkość w pracy z Excelem. Przeczytasz o tym, jak zamienić negatywne emocje na takie, które będą Cię wspierać w Twoich zadaniach.

Emocje nadają kształt efektom naszej pracy

W mojej zawodowej karierze był czas, w którym słowo „BŁĄD” urastało do niebotycznych rozmiarów. Gdy tylko je słyszałam, od razu zaczynałam wątpić w swoje umiejętności. Sama przed sobą podważałam to, co umiałam i przekreślałam to, co opracowałam. To było okropne. Ścigałam się z czasem i wpadałam w wir ciągłego tłumaczenia się. 

Dziś wiem, że błędy pojawiają się na drodze każdego człowieka i każdego projektu. Dzięki temu, że odkrywamy nieprawidłowości, możemy od razu zareagować. Jest to przepustka do nowych i lepszych rozwiązań. Dziś odczuwam wdzięczność za każdym razem, gdy dostrzegam coś nowego do poprawy w excelowych plikach.

Sporo czasu zajęła mi nauka rozróżniania mitów od faktów. Często chciałam być wsparciem dla swoich pracodawców, a jeśli tylko coś mi nie wychodziło, automatycznie stawiałam się na straconej pozycji. 

W trakcie mojego zawodowego życia obserwowałam wiele różnych postaw wśród współpracowników. Niektóre z nich powodowały nieporozumienia pomiędzy nimi. 

Dziś zapraszam Cię do przeczytania o największych pułapkach, na jakie może się natknąć użytkownik Excela. Przeczytaj i zanotuj własne lekcje.

 

Fałszywe mity o nauce Excela

Mit 1 – Sama najszybciej znajdę rozwiązanie.

Rada: Poszukaj przewodnika, który Cię zainspiruje.

W sieci znajdują się materiały wielu pasjonatów Excela. Zaglądaj na różne strony i inspiruj się tym co odkrywają excelowi przewodnicy. Prawdopodobnie nie raz będziesz zaskoczona, że możesz w tak szybki sposób usprawnić swoją pracę.

Mit 2 – Koleżanka jest na pewno lepsza ode mnie.

Rada: Zadbaj o to, aby porównywać się do samej siebie, a nie do innych.

Porównywanie się do innych może być bardzo niebezpieczne dla poczucia własnej wartości. Jeśli dziś nauczysz się czegoś, co wczoraj było poza Twoimi możliwościami, to tylko dobry znak. Dodatkowo możesz mieć pewność, że jutro będzie duża szansa na to, że nauczysz się kolejnych wspaniałych umiejętności.

Mit 3 – Samodzielnie zrobię to lepiej.

Rada: Poproś zaufaną osobę o pomoc.

Dzięki temu, że zdecydujesz się skonsultować excelowy projekt z drugą osobą, możesz osiągnąć znacznie więcej. Prośba o pomoc to bardzo cenna umiejętność zespołowa. Pozwala otworzyć drogę do wymiany doświadczeń.

Mit 4 – Nie będę się przechwalać.

Rada: Opowiedz współpracownikom o tym, co ciekawego zrobiłaś.

Jeśli odkryjesz coś ciekawego, opowiedz o tym innej osobie. Innym razem ta sama osoba, może przyjść opowiedzieć Tobie o nieznanej funkcjonalności. Dzięki takiej wymianie więcej będziesz wiedziała o Excelu. Twoje projekty będą coraz ciekawsze, a relacje ze współpracownikami coraz lepsze.

Mit 5 – Szybko wysyłam zakończony projekt.
Rada: Po zakończonej pracy, przetestuj.
Jeśli wykonasz jakieś zadanie, to nie wysyłaj go od razu do przełożonego lub klienta. Zrób sobie krótką przerwę, napij się kawy i przetestuj plik przed wysłaniem. Zapisz plik, zamknij, otwórz na nowo i sprawdź zastosowane rozwiązania. To taki rodzaj testu dla samego siebie, pozwoli Ci on wypatrzeć ewentualne nieprawidłowości.

Mit 6 – Tabelki pokazują najwięcej.
Rada: Buduj wykresy dla wsparcia tabelek.
Mając zaledwie dwie liczby, można użyć wykresu. Dzięki takiemu obrazowi łatwo jest podkreślić różnice lub podobieństwa. Twój odbiorca od razu „uchwyci” myśl przewodnią.

Mit 7 – Od razu siadam do pracy.
Rada: Najpierw pomyśl, potem działaj.
To przewrotna porada. Nie przystępuj nigdy od razu do pracy. Zastanów się przez 15 min, albo nawet godzinę, jak coś zrobić. Zrób ręcznie notatki i/lub mapę myśli. Taka postawa wykorzystuje naturalne funkcjonowanie mózgu, rozwija myślenie strategiczne oraz wyobraźnię.

Mit 8 – Wszystkie opinie są bezwzględnie ważne.
Rada: Unikaj krytycznych opinii, działaj wg swoich ambicji.
Jeśli masz wokół siebie toksycznych ludzi, albo takie osoby, które mogą Ci zazdrościć, pamiętaj, aby ich opinie przesiewać przez swoje filtry. Czujesz potrzebę wystartowania w firmowym konkursie – działaj. Czujesz potrzebę sprawdzenia się we współpracy z innym zespołem – działaj. Zawsze warto zbierać doświadczenia.

Mit 9 – Błąd oznacza porażkę.
Rada: Odkryte nieprawidłowości po prostu poprawiaj.
Wielu z nas rezygnuje z obranej drogi i poddaje się, gdy czuje, że coś mu nie wychodzi. Nasza prawdziwa siła polega na tym, że jesteśmy w stanie podnosić się z upadków i na nowo rozpoczynać to, co zamierzyliśmy. Im szybciej zabierzesz się do nowego testowania, tym prędzej otrzymasz upragnione rozwiązanie. Nie podawaj się.

 

Zaproszenie do mojego świata

Ufam, że dzięki moim poradom, czujesz się pewniej.

Przyznam Ci się szczerze, że pomysł edukowania z zakresu Excela krążył w mojej głowie od kilku lat. Mimo tego, iż Excel wydaje się być ogromną machiną, mimo iż skrywa w sobie wiele tajemnic, nie poddałam się. Dziś czuję w sobie siłę, aby zabierać Cię na ścieżki wiedzy. 

Jeśli uważasz, że nie potrafisz poruszać się po Excelu, nie wiesz co w sobie kryje lub boisz się, że coś zepsujesz, to podczas naszych spotkań uwolnię Cię od tego typu obaw. 

Wiara w siebie to nasz prawdziwy skarb. Jeśli ufasz swojemu sercu, które prowadzi Cię w pewnym atrakcyjnym kierunku, z pewnością odnajdziesz spełnienie. Nigdy nie będzie tak, że posiądziesz wszelką możliwą wiedzę. Warto to poczucie wypośrodkować.

Jesteśmy ludźmi, a naszą domeną jest potrzeba poszukiwania. U mnie ta potrzeba jest bardzo duża. Moja ciekawość niejednokrotnie doprowadziła mnie do odkrycia ciekawych rozwiązań. Ty również podążaj za swoją ciekawością i szukaj swoich rozwiązań.

Już dziś zapraszam Cię do świata moich kursów, gdzie możesz znaleźć coś dla siebie.

 

 

Co o tym myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *